The Hitchin Sunday Football League round-up

Two of the league s newest clubs will contest this year s Division Three Cup final after Operation Swordfish and Three Tuns Galacticos won semi-finals at the weekend. Operation Swordfish, under Callum Donnelly, overcame resilient Shillington Sunday to eve

Two of the league's newest clubs will contest this year's Division Three Cup final after Operation Swordfish and Three Tuns Galacticos won semi-finals at the weekend.

Operation Swordfish, under Callum Donnelly, overcame resilient Shillington Sunday to eventually win 3-2, Ryan Aldrin scoring a hat-trick.

Shillington Sunday got on the scoresheet with goals from Eddie Fannon and Paul Bosher, Bosher's strike the result of an exquisite lob from the halfway line!

Three Tuns Galacticos, led by Graeme Ledger, needed two Lee Shambrook goals to overcome Phoenix who were on target thanks to Dave Thomas.


You may also want to watch:


In the Premier Division, PJ Hitchin were outstanding as they dented Red Star ICL's title ambitions while enhancing their own in the process. Ryan Foster scored both times in a 2-0 win for PJ.

Whitwell and HTS Barleycorn battled out a goal-less draw which does little for Barleycorn's survival hopes.

Most Read

In Division One, Baldock Sunday cruised to a 3-0 win against HTS Barleycorn Res, Kevin Smith, Anthony Beedell and Kevin Higlett on target.

Two goals from Cannon Res' Ross Cook could not stop them slipping to a 4-2 defeat at home to Chequers Stotfold, Darren Westbrook, Graham Albon and Dan Eely (two) on the mark.

Wanderers now head the table after a 5-1 win at home to SMU although others sit in striking distance with games in hand.

The Park enjoyed a comfortable morning's work out as they beat Whitwell Res 6-0, Steven Monaghan (two), Aaron Harvey (three) and Ian Hyde scoring.

AC Malone Res sprung a real surprise in Division Two's only game as they added to Offley Parish's woes with a 2-1 win. Mark Rogers and Dean Stephenson provided the finishing touches to give Malone an unexpected three points.

Paynes Park and Wanderers Res shared the points in Division Three as their game ended two apiece.

In the George John Memorial Trophy, Kcinsatop Res beat Ocean's Eleven 1-0 to advance to the third round.

Shillington progressed to the semi-finals of the Division Two Cup after overcoming Dynamo Letchworth 5-0, Kieron Dempsey, Elwin Clifford, Daniel Bridge and an own goal making up the tally.

It was a busy morning in the Subsidiary Cup as five games took place.

Broadmead sprung a surprise by beating high-flying Crown Stotfold thanks to goals from Ashley Reynolds and Stuart Pike.

It looks like it might be a two-way battle to secure top spot with Angels Reply who beat Division Three Clifton Sunday 7-1, Gavin Stevens (two), Jay Norris (three) and Michael Plumb (two) getting the Angels goals.

Guisseppi Follano had earlier scored for Clifton to level for a short period.

In group two, Radcliffe Arms beat Walsworth 2-0 with goals from Steve Cox and Sam Roads.

North Herts Hatters lost to AC Malone 4-2, Sean Duignan (three) and John Bonner May giving Malone a rare victory.

Jackmans Jackdaws kept up their hopes of progressing from this group with a 2-1 win against Wilbury, Louis Healiss and Gavin Dear on target.

n All the latest news and views from the league can be found at www.hsfleague.com

Please supply details of your team's goalscorers each week to have them included in The Comet.

Either send an email to Leighton.machin@uk.fujitsu.com or text 07867 839458.

Copy deadline is Monday at 5pm, so please ensure all details are sent across before lunchtime on that day.

RESULTS

Sunday, March 2

Premier Division: PJ Hitchin 2 Red Star ICL 0, Whitwell 0 HTS Barleycorn 0.

Division One: Baldock Engine 3 HTS Barleycorn Res 0, Cannon Res 2 Chequers Stotfold 4, The Park 6 Whitwell Res 0, Wanderers 5 SMU 1.

Division Two: AC Malone Res 2 Offley Parish 1.

Division Three: Paynes Park 2 Wanderers Res 2.

Division Three Cup, semi-finals: Operation Swordfish 3 Shillington Sunday 2, Phoenix 1 Three Tuns Galacticos 2.

George John Memorial Trophy, round two: Ocean's Eleven 0 Kcinsatop Res 1.

Division Two Cup, round two: Dynamo Letchworth 0 Shillington 5.

Subsidiary Cup, group one: Angels Reply 7 Clifton Sunday 1, Crown Stotfold 1 Broadmead 2.

Subsidiary Cup, group two: Radcliffe Arms 2 Walsworth 0, North Herts Hatters 2 AC Malone 4, Jackmans Jackdaws 2 Wilbury 1.

FIXTURES

Sunday, March 9

Division One: Chequers Stotfold v Kcinsatop Res, The Park v Baldock Engine.

Division Two: Ocean's Eleven v Shillington, Wilbury v Dynamo Letchworth.

Division Three: Green Man Ickleford v Clifton Sunday, Shillington Sunday v Paynes Park.

Challenge Cup, round three: Red Star ICL v PJ Hitchin.

George John Memorial Trophy, round two: Operation Swordfish v SMU.

George John Memorial Trophy, round three: Angels Reply v Whitwell.

Premier Division Cup, semi-finals: AEK Letchworth v Cannon, Crown Stotfold v Kcinsatop.

Subsidiary Cup, group one: Phoenix v Broadmead.

Subsidiary Cup, group two: North Herts Hatters v Offley Parish, AC Malone v Walsworth, Jackmans Jackdaws v Radcliffe Arms.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter
Comments powered by Disqus