The Hitchin Sunday Football League round-up

AEK Letchworth have made it through to the Premier Division Cup final in their first season in the top flight after an enthralling 5-4 victory against Cannon. Martin Wright (two), Liam Errington, Keith Milburn and Matt Wilson scored for AEK, while Neil Ca

AEK Letchworth have made it through to the Premier Division Cup final in their first season in the top flight after an enthralling 5-4 victory against Cannon.

Martin Wright (two), Liam Errington, Keith Milburn and Matt Wilson scored for AEK, while Neil Carr, Robbie Somers, Gary Watson and Darren Purchase replied for Cannon.

AEK will meet Kcinsatop in the final after they gave Crown Stotfold a footballing lesson.

The Crown were unable to put up any kind of resistance as they slumped to a 8-0 loss.

Red Star ICL's mini slump continued as they exited the Challenge Cup following a 3-0 home defeat against PJ Hitchin, Gareth Grant (two) and Dorian Small helping themselves to the goals that put PJ into the last four of the competition.

Operation Swordfish remain on course for a clean sweep of the domestic honours after a 3-1 win against SMU in the George John Memorial Trophy, Josh Butina (two) and Anthony Bowskill on the scoresheet.

Most Read

Whitwell await either Swordfish or Clifton in the semis after they travelled to Swinburne Avenue to face Angels Reply and returned victorious. Wayne Mullooly bagged two and Ross Ward was also on target.

Baldock Engine beat another of their Division One title contenders as they strengthened their position at the top of the table, Daniel Bennett scoring all three goals as The Park fell to a 3-0 loss.

Kcinsatop Res have been in good form of late and that continued as they beat Chequers Stotfold 5-2, Darren Westbrook and Graham Albon scoring for Chequers.

Super Shillington thumped Ocean's Eleven 7-0 in Division Two and few would bet against them going on to win the title from the position they are in. Their scorers were Steve Bull (two), Kieron Dempsey (two), Daniel Bridge, Ross Woodbridge and Gav Woodgate.

At the other end of the table, Wilbury and Dynamo Letchworth are both looking over their shoulder as relegation threatens.

With both knowing that victory would have done them the power of good in their bid to stay up, they were forced to share the points after a 3-3 draw. Dan Rose, Terry Gunn and an own goal made up the Wilbury tally.

In Division Three, Shillington Sunday are the new leaders after they defeated bottom club Paynes Park 6-3, Eddie Fannon, Paul Bosher, Dean Da Rocha, Steve Hart, Daniel Fleming and an own goal contributing to their victory.

Clifton Sunday moved out of the bottom two following a 3-1 win at Green Man Ickleford.

An own goal from Green Man in less than 10 seconds was followed by goals from Guiseppi Follano and Leighton Machin to secure the points for Clifton.

In the Subsidiary Cup, Broadmead remain unbeaten in group one after winning 2-1 against Phoenix, Ian Hutchison on target for Phoenix.

In group two, North Herts Hatters were beaten 8-2 by Offley Parish.

AC Malone put their league troubles behind them as they enjoyed a 5-0 win against Walsworth, Rob Dowler (two), John Bonner May, Mark Rogers and Sean Duignan scoring.

Radcliffe Arms failed to raise a team and forfeited their game with Jackmans Jackdaws, a scoreline of 1-0 applies.

Standings

Group one: Crown Stotfold 5 played 12 points, Broadmead 4/12, Angels Reply 2/6, The Phoenix 5/6, Dynamo Letchworth 2/3, Clifton Sunday 3/3, HTS Barleycorn 3/0, Paynes Park 4/0.

Group two: Jackmans Jackdaws 4/12, Whitwell 2/6, AC Malone 2/6, Radcliffe Arms 3/6, North Herts Hatters 6/6, Offley Parish 1/3, Wilbury 4/3, Walsworth 6/0.

n All the latest news and views from the league can be found at www.hsfleague.com

Please supply details of your team's goalscorers each week to have them included in The Comet.

Either send an email to Leighton.machin@uk.fujitsu.com or text 07867 839458. Copy deadline is Monday at 5pm, so please ensure all details are sent across before lunchtime on that day.

RESULTS

Sunday, March 9

Division One: Chequers Stotfold 2 Kcinsatop Res 5, The Park 0 Baldock Engine 3.

Division Two: Ocean's Eleven 0 Shillington 7, Wilbury 3 Dynamo Letchworth 3.

Division Three: Green Man Ickleford 1 Clifton Sunday 3, Shillington Sunday 6 Paynes Park 3.

Challenge Cup, round three: Red Star ICL 0 PJ Hitchin 3.

George John Memorial Trophy, round two: Operation Swordfish 3 SMU 1.

George John Memorial Trophy, round three: Angels Reply 1 Whitwell 3.

Premier Division Cup, semi-finals: AEK Letchworth 5 Cannon 4, Crown Stotfold 0 Kcinsatop 8.

Subsidiary Cup, group one: Phoenix 1 Broadmead 2.

Subsidiary Cup, group two: North Herts Hatters 2 Offley Parish 8, AC Malone 5 Walsworth 0, Jackmans Jackdaws 1 Radcliffe Arms 0 (conceded).

FIXTURES

Sunday, March 16

Premier Division: Cannon v HTS Barleycorn.

Division One: Angels Reply v Kcinsatop Res, Baldock Engine v Whitwell Res, HTS Barleycorn v SMU.

Division Two: AC Malone Res v Broadmead, Ocean's Eleven v Wilbury, Radcliffe Arms v Walsworth.

Division Three: Phoenix v Three Tuns Galacticos, Wanderers Res v Paynes Park.

Challenge Cup, round three: Green Man Ickleford v Operation Swordfish, The Park v Kcinsatop.

Division Two Cup, semi-finals: Shillington v Jackmans Jackdaws.

Subsidiary Cup, group one: Dynamo Letchworth v Crown Stotfold.

Subsidiary Cup, group two: Whitwell v North Herts Hatters, Offley Parish v AC Malone.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter