The Hitchin Sunday Football League round-up

Baldock Engine will host Shillington Sunday in the semi-final of this season s Challenge Cup after both secured quarter-final victories. Kevin Thomas was the hero for Baldock Engine as his extra-time goal gave them a 2-1 victory against Premier Division A

Baldock Engine will host Shillington Sunday in the semi-final of this season's Challenge Cup after both secured quarter-final victories.

Kevin Thomas was the hero for Baldock Engine as his extra-time goal gave them a 2-1 victory against Premier Division AEK Letchworth.

The wonder strike that won the game for Baldock followed an earlier effort from Lewis Littlechild that cancelled out the AEK opener.

Despite their billing as underdogs for that game, Shillington will have nothing to fear and could well spring a surprise, certainly if recent form is anything to go by.


You may also want to watch:


They simply overpowered Green Man Ickleford and racked up double figures for the first time this season in an 11-4 win.

Chris Slough helped himself to four goals while Eddie Fannon bagged a treble. Ryan Humphrey (two), Will Walker and Steve Hart also got on the scoresheet.

Most Read

In the George John Memorial Trophy, Operation Swordfish proved too strong for Clifton Sunday and eased into the semis after an 8-1 victory.

Anthony Bowskill scored two rare goals while Harry Grainger, Kane Dougherty, Jamie Taylor, Neil Smith, Ben Holland and Karl Milligan all got a goal apiece.

Glenn Clarke scored the Clifton consolation.

Kcinsatop Res won their quarter-final against Broadmead 6-0.

One divisional cup game took place and it featured sides from the upper echelons of Division Two, Shillington and Jackmans Jackdaws.

In a high tempo atmosphere, there was little love lost between the two sides and 90 minutes of football failed to produce a goal despite both sides creating several good chances.

Gavin Morris spared the two sides the lottery of penalties as he popped up to give Shillington victory in extra time.

The two sides meet again this Sunday in a game Jackmans simply must win if they are to have any hope of gaining promotion this season.

AC Malone learned in the week that they had been deducted the three points they won back in October following the abandonment of their game with AEK Letchworth.

However, they produced a fine display to beat Cannon 5-2 to move them to within two points again of HTS Barleycorn.

Sean Duignan, Gary Lee, Elias Xenophontos, Steve Sweeting and Adam Farrall scored for Malone.

Kcinsatop kept up the pressure on Red Star ICL at the top of the league with a 5-3 win at home to Crown Stotfold whose scorers were Wes Byrne, Roy Boon and Ryan Nicholl.

Angels Reply defeated Chequers Stotfold 5-2 in Division One, Gavin Stevens (two), Glenn Stuart (two) and Jay Norris for the home side while Dan Eely and Tom Abbiss replied for Chequers.

The Park could still get themselves in the hunt for the title. They have games against both their title challengers remaining and warmed up for them with a 5-1 win at Cannon Res.

One game took place in Division Two, a Neil Hardy goal giving Ocean's Eleven a 1-0 win at North Herts Hatters.

Wanderers Res took the points in the basement battle in Division Three beating Paynes Park 2-1, the win lifting Wanderers one place in the table.

In the Subsidiary Cup group one, HTS Barleycorn won their first game of the group stage with a comprehensive 6-0 win against Dynamo Letchworth.

Chris Powell (two), Nick Orton, Matt Huckett, Ant Grunden and Eddie Kemp with the goals.

In group two, Whitwell remain unbeaten as they put three without reply past Offley Parish, Wayne Mulloolly, Jamie Dixon and Tommy Farrelly with the goals.

Wilbury recorded a 2-1 win at Radcliffe Arms (Steve Cox) to move into mid table.

RESULTS

Sunday, March 30

Premier Division: AC Malone 5 Cannon 2, Kcinsatop 5 Crown Stotfold 3.

Division One: Angels Reply 5 Chequers Stotfold 2, Cannon Res 1 The Park 5.

Division Two: North Herts Hatters 0 Ocean's Eleven 1.

Division Three: Wanderers Res 2 Paynes Park 1.

Challenge Cup, round three: AEK Letchworth 1 Baldock Engine 2 (aet), Green Man Ickleford 4 Shillington Sunday 11.

George John Memorial Trophy, round three: Broadmead 0 Kcinsatop Res 6, Clifton Sunday 1 Operation Swordfish 8.

Division Two Cup, semi-final: Shillington 1 Jackmans Jackdaws o (aet).

Subsidiary Cup, group one: HTS Barleycorn 6 Dynamo Letchworth 0.

Subsidiary Cup, group two: Radcliffe Arms 1 Wilbury 2, Whitwell 3 Offley Parish 0.

FIXTURES

Sunday, April 6

Premier Division: Kcinsatop v Whitwell.

Division One: HTS Barleycorn Res v Angels Reply, Wanderers v Baldock Engine, Whitwell Res v SMU.

Division Two: Jackmans Jackdaws v Shillington, North Herts Hatters v Walsworth (double header), Ocean's Eleven v Dynamo Letchworth.

Division Three: Clifton Sunday v Three Tuns Galacticos, Phoenix v Green Man Ickleford, Wanderers Res v Operation Swordfish.

Division Two Cup, semi-final: Broadmead v Offley Parish.

Subsidiary Cup, group two: AC Malone v Radcliffe Arms.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter
Comments powered by Disqus