Sports Awards finalists announced

TOP class teams and individuals make up the finalists for this year s Comet Sports Awards run in association with North Hertfordshire College. The awards night is being held at the Stevenage site of main sponsors North Hertfordshire College on Friday, Jan

TOP class teams and individuals make up the finalists for this year's Comet Sports Awards run in association with North Hertfordshire College.

The awards night is being held at the Stevenage site of main sponsors North Hertfordshire College on Friday, January 26.

The evening will start at 8pm and guests should arrive at 7pm for 7.15pm.

Each finalist is being allowed a maximum of three tickets in total and please let The Comet sports editor Marcus Crawley know the relevant names on marcus.crawley@thecomet.net or by calling 01438 866204 by Friday, January 5.

The dress code is lounge suits and a buffet will be served following the awards at around 9pm.

As well as main sponsors North Hertfordshire College, other backing is coming from Letchworth Garden City Heritage Foundation, AVC, ESP, Stevenage Borough Council, Stevenage Leisure Limited, GlaxoSmithKline, MBDA, the Stevenage School Sports Co-ordinator Partnership plus Marshall Trophies and Signs.

Most Read

Judging took place on Friday at The Comet offices in Stevenage.

The judging panel included Gina Kelly (Stevenage School Sports Co-ordinator Partnership), Jamie Drackford (Stevenage Leisure Limited), Terry Gray (Letchworth GC Heritage Foundation), Jessica Slender (MBDA), Neil Hanley (Stevenage Borough Council) and Roger Gochin (AVC).

The full list for the 12 categories is shown below and the finalists for all the categories are in alphabetical order:

Sports Personality of the Year

Lizzy Hall

Neil McLellan

James Tirrell

Team of the Year

Henlow Park Bowls Club fours

William Ransom Primary School cricket team

William Ransom Primary School lacrosse team

Service to Sport

Alan Cross

Alex Murdoch

Norman Thompson

Coach of the Year

Garnett Jones

Svetlana Lebiadzinskaya

Lister Tennis Club coaching team

Club of the Year

Hitchin Lacrosse Club

Potton Colts FC

Stevenage Swimming Club

Youth Achievement, boys

Gareth Hains

Liam Harrison

Matt Hicks

Youth Achievement, girls

Charlie Douglass

Rachael George

Mollie Smith

Veteran Achievement

John Mayor

Joylyn Saunders-Mullins

Arthur Thomson

Disability Award

Hitchin Town Ability Counts footballers

Andy Stonehouse

Rebecca Vincent

Against All Odds

Alan Cross

Hitchin Town Ability Counts footballers

Rebecca Vincent

Schools, under-11

Codicote Primary School

Knebworth Primary School

William Ransom Primary School

Schools, 11 and over

Barnwell School

Hitchin Boys' School

The John Henry Newman School