Cricket results and fixtures

PUBLISHED: 11:10 13 July 2006 | UPDATED: 10:25 06 May 2010

RESULTS (Saturday, July 8) Home Counties Premier League Division Two (East): Stevenage 153 all out bt Knebworth Park 131 all out. Saracens Herts League Division One: Hitchin 185 all out drew with Berkhamsted 183-9, Letchworth 211-6 lost to Millhillians 21

RESULTS

(Saturday, July 8)

Home Counties Premier League

Division Two (East): Stevenage 153 all out bt Knebworth Park 131 all out.

Saracens Herts League

Division One: Hitchin 185 all out drew with Berkhamsted 183-9, Letchworth 211-6 lost to Millhillians 212-7.

Division Two: Leverstock Green 207-7 lost to Knebworth Park II 210-3, Preston 151 all out bt Bishop's Stortford 93 all out.

Division Three: Datchworth 228-7 drew with Stevenage II 194-8, Hoddesdon II 186 all out bt Letchworth II 154 all out.

Division Four: Northwood II 162-9 lost to Clifton 163-3, Ampthill II 183 all out lost to Ickleford 184-3.

Division Five: Sandridge 219-5 bt Baldock 121 all out, Knebworth Park III 116 all out lost to Luton Town and Indians II 119-2.

Division Six: Preston II 207-9 tied with Boxmoor 207 all out, UCA 80 all out lost to Hitchin II 81-4, Letchworth III 199-9 bt Abbots Langley II 187 all out.

Division Seven: Graveley 172 all out lost to Watford Town II 176-0.

Division Eight: Weston 259-9 bt Rickmansworth II 145 all out, Chipperfield II 125 all out lost to Knebworth Park IV 131-3.

Division Nine: Stevenage III 221-8 bt Greenwood Park 114 all out, Sawbridgeworth III v Ickleford Cricketers (conceded), Old Haberdashers II 193 all out lost to Datchworth II 194-6.

Division 10: Letchworth IV 247-9 lost to Bragbury 248-4, Knebworth Park V 277-6 bt Old Elizabethans II 146 all out, Clifton II 240 all out drew with Elstree II 186-7, Hatfield Hyde II 72 all out lost to Baldock II 74-1, Ickleford II 208 all out bt Harpenden Dolphins 86 all out.

Division 12: Old Camdenians III 190 all out lost to Knebworth Park VI 191-8, Datchworth III 244-7 drew with Stevenage IV 190-7.

Division 13: Reed III 203 all out lost to Letchworth V 205-2.

(Sunday, July 9)

Broadview Windows North Herts League

Division One: Breachwood Green v Hatfield (result not received), Crawley Green Nomads 186 all out lost to Holwell 225-9, Houghton Town 100 all out lost to Offley and Stopsley 104-7, Therfield v Great Gaddesden (result not received).

Division Two: Codicote 182-2 bt Ickleford Cricketers 178-8, Datchworth 150 all out lost to St Joseph's 156-8, Graveley 204-7 lost to Reed 206-7, Ickleford 225-7 bt Titanic 219-7, Rosslyn v Weston (Weston conceded).

FIXTURES

(Saturday, July 15) Home Counties Premier League

Division Two (East): Knebworth Park v Welwyn Garden City, Stevenage v North Mymms.

Saracens Herts League

Division One: Letchworth v Langleybury, Harpenden v Hitchin.

Division Two: Preston v Broxbourne, Abbots Langley v Knebworth Park II.

Division Three: Eversholt v Stevenage II, Botany Bay v Letchworth II, Hertford II v Datchworth.

Division Four: Clifton v Bayford and Hertford, Langleybury II v Ickleford.

Division Five: Hatfield Hyde v Baldock, Knebworth Park III v Old Owens.

Division Six: Letchworth III v Kings Langley II, Hitchin II v Parkfield and Headstone, Watton-at-Stone v Preston II.

Division Seven: Graveley v North Enfield II.

Division Eight: Knebworth Park IV v Flamstead, Northwood Town II v Weston.

Division Nine: Datchworth II v Sawbridgeworth III, Ickleford Cricketers v Allenburys, Stevenage III v Old Camdenians II.

Division 10: Baldock II v Boxmoor II, Ickleford II v St Albans IV, Harpenden Dolphins v Knebworth Park V, Bragbury v Clifton II, Chorleywood III v Letchwoth IV.

Division 12: Old Owens III v Knebworth Park VI, Old Camdenians III v Stevenage IV, Datchworth III v Met Police Bushey III.

Division 13: Sawbridgeworth V v Letchworth V.

(Sunday, July 16)Becker KO Cup

Third round: Letchworth v Hemel Hempstead, Hoddesdon v Stevenage.

Broadview Windows North Herts League

Division One: Baldock Town v Breachwood Green, Great Gaddesden v Offley and Stopsley, Holwell v Hatfield, Luton and Houghton Town v Crawley Green Nomads.

Division Two: Codicote v Graveley, Ickleford v St Joseph's, Reed v Weston, Rosslyn v Datchworth.

Saracens Herts League Development Divisions

Group A: Stevenage v Welwyn Garden City, Letchworth v Chorleywood.


If you value what this story gives you, please consider supporting the Comet. Click the link in the orange box above for details.

Most Read

Become a supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Most Read

Latest from the The Comet